úterý 6. srpna 2013Název: Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

Autor: Benjamin Alire Sáenz

Nakladatelství: Simon and Schuster Books for Young Readers

Počet stránek: 359

Vyšlo: 2012


Aristoteles je podrážděný puberťák, jehož bratr sedí ve vězení. Dante je chytrolín s neobvyklým náhledem na svět. Když se ti dva poprvé potkají, zdá se, že nemají nic společného. Postupně ale zjišťují, že přátelství, které mezi sebou sdílí, je na celý život. A právě díky svému přátelství se Aristoteles a Dante dozvídají, jací ve skutečnosti jsou a kým by se chtěli v budoucnosti stát.

Ačkoliv většinou nedávám na první dojem, knihu Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe jsem si vybrala proto, že mě zaujal název. Nevěděla jsem, o čem je, ani kdo ji napsal, takže její četba pro mě na začátku byla velkou neznámou. Nakonec jsem ale příběhem Aristotela a Danteho byla příjemně překvapená.

Autorem knihy je Benjamin Alire Saénz – americký spisovatel a básník píšíci pro děti i dospělé. V jeho knihách se často můžeme setkat s homosexuální tématikou nebo tématy spjatými s mexickou a hispánsou kuturou ve Spojených státech. Styl Saénzových knih je lehce rozpoznatelný. Jeho příběhy jsou psány většinou v ich-formě, časté jsou vnitřní monology a při četbě se vám určitě bude hodit tužka na podtrhávání zajímavých myšlenek. Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe není žádnou výjimkou.

Kniha zdánlivě sleduje příběh, který je typický pro mnoho děl pro mladé čtenáře – nesmělý dospívající chlapec, který má problémy zapadnout do vlastního života, zjišťuje, kdo ve skutečnosti je, a snaží se porozumět sobě i okolnímu světu. Oproti podobným knihám ale v této přece jen najdeme určité odlišnosti. Hlavní hrdina Aristoteles je Mexičan, jeho bratr je ve vězení, jeho otec má trauma z války a v jeho rodině se příliš nemluví. Jeho nejlepší přítel Dante je naopak oblíbený, inteligentní, má skvělé rodiče a občas dost bláznivé nápady. Problémy, které postavy řeší, také nejsou vždy úplně všední. Jaké je to žít s tíhou toho, že vám někdo zachránil život? Jak se otevřít okolí, když celý život trávíte jako v ulitě? O příběhu se příliš rozepisovat nechci, protože si myslím, že je lepší přistupovat ke knize bez zbytečných předsudků. Můžu vám ale slíbit, že budete překvapení.

Určitým negativem knihy by mohlo by být to, že je k dostání pouze v anglickém jazyce, protože zatím nebyla přeložena do češtiny. Ti z vás, kteří s angličtinou nemají tak velké zkušenosti, se ale nemusí bát. Jazyk není vůbec složitý a kniha se čte dobře i v cizím jazyce. Jediné, co by vás mohlo překvapit, jsou občasné slangové výrazy.

Aristotela a Danteho bych určitě doporučila všem, kteří mají rádi knihy ve stylu Ten, kdo stojí v koutě nebo Looking for Alaska. Ačkoliv je hlavním hrdinům kolem 15 let a řeší většinou problémy spojené s dospíváním, číst o jejich cestě za sebepoznáním (a objevováním tajemství vesmíru) je poučné i pro ty z nás, kteří mají pubertu dávno za sebou. Takže pokud umíte aspoň trochu anglicky a hledáte dobře napsanou knihu, která vás pobaví i rozbrečí, Aristotle and Dante je přesně pro vás.

                             

Žádné komentáře:

Okomentovat